חוויות וסיפורי תלמידים

המלצות וחוויות מתלמידים ובוגרים של עץ לדעת

בדיוק לפני תשע חודשיים,
עם סקרנות וכמיהה ללמוד ולדעת נסעתי לבית העמק בגליל המערבי לערב פתוח, בידיעה שאני אבוא וארשם לסדנה של שבוע ואלמד כל מה שאני צריכה לדעת כדי ליצור בעץ.
זה מה שדמיינתי ברוחי…
אבל בפועל,
כשהגעתי לערב הפתוח נפתח בפני עולם ומלאו.
מיד התאהבתי והבנתי שהגעתי למקום הנכון,
מקום בו הכבוד לעצים הוא ערך עליון
מקום בו המקצועיות והיחס האנושים הם מהסוג שתרם הכרתי קודם
מבלי לחשוב פעמיים החלטתי להרשם לקורס השנתי המלא
זה שמורכב מ 40 שיעורים פעמיים בשבוע.

מסוג ההחלטות שכעושים אותן יודעים שמשהו משמעותי קורה
והוא קורה עכשיו.

כן זה הצריך ממני להערך מחדש בחיי, מכל הבחינות
כלכלית , נסיעות, לדאוג לבנות…
לסוע פעמיים בשבוע מהמרכז לעמק היה מאתגר במחשבה

אבל מאותו רגע חיי השתנו,
מאוד בהדרגה התחולל בתוכי שינוי משמעותי.

היצירה בעץ ברמה המקצועית שלמדתי להכיר פה בעץ לדעת
חיבר אותי עמוק לתוך נשמתי. נתן לי להבין שיש לכל דבר קצב משלו
ידעתי את זה גם קודם אבל עכשיו אפשרתי לעצמי להתחבר לקצב
מבלי להיות שיפוטית.

ההנחיה המדויקת איך להתקדם בכל שלב ושלב השרתה עלי רוגע ובטחון
מה שאפשר לי להיות בנוכחות מלאה ביצירה
טלטל אחר טלטל הקצעתי את העץ.
למדתי גם לעבוד עם מכונות
הבנתי את משמעות כללי הבטיחות בעבודה עם המכונות

וגיליתי את העוצרות הגלומים בעץ.

ואולי הדבר היותר משמעותי מעבר לעץ זה שפגשתי כל כך הרבה אנשים
נפלאים, מהסוג שהאני מכנה אותם ״השבט״ שלי
אנשים שהשפה שלנו משותפת שמספיק משפט אחד ויש הבנה.

לא זוכרת את עצמי צוחקת ככה במלוא הבטן כבר הרבה זמן.

רק רוצה להגיד תודה ענקית לנתן, דנה, אמיר ונפתלי שבזכותכם
קיים בית הספר הנפלא הזה.

אין כמוכם בעולם.

רחלי קונפורטי (קורס שנתי יום)

התלבטתי ביחס להיכן ללמוד נגרות ובחיפושי נתקלתי בבית הספר. נפגשתי עם נתן ושאר המורים ונראה היה לי שהאנשים החמודים והמיקום הפסטורלי בקיבוץ מתאימים לי מאד. לא ידעתי אמנם שהלימודים יהיו רציניים ומעמיקים והייתי צריך לעשות סויט'ש כבר בחודש הראשון כיוון שזה אינו קורס נגרות של "בוא נבנה מדף ושרפרף ביומיים ונדמיין שאנחנו נגרים". לימודי הנגרות בעץ לדעת יסודיים ורציניים ומקנים כלים לעבודה בעץ כתחביב או במתכונת של השתלבות בעולם הנגרות/התעשייה בעץ בכלל. הלימודים היו באווירה נעימה ומאפשרת לאורך כל השנה. אני אישית הגעתי לבית הספר ללא כל רקע מוקדם בנגרות וכשסיימתי את השנה היה לי ארגז כלים מלא (אפילו שאת כולם עוד היה צריך להשחיז). הלימודים מעניינים ולא תמיד קלים אבל חופש היצירה שמתקבל לקראת סוף השנה הוא עניין מרגש שכן היכולות שהתפתחו מאפשרות ובית הספר מכוון אותנו לבנות וליצור את הרהיט שאנו רוצים ובוחרים מכל בחינה כמעט. עסקתי בנגרות מרגע שסיימתי ללמוד, עבדתי בכמה נגריות ב"עמק" ולימים עבדתי גם עם נגר שהיה אחד המורים במחזור שלי בבית הספר. כרגע אני בירושלים ורוצה להשתלב בפרוייקט "נגריה פתוחה" בעיר.  בית הספר נתן לי בסיס נפלא במקצוע הנגרות. לסיכום,  כל מי שחושב שהאהבה למלאכת כפיים ואמנות בעץ נוגעים גם לו, ראוי לו שיבדוק את בית הספר הזה.

נועם שרר (קורס שנתי יום)

אחרי שנה של לימודי נגרות תעשייתית ועבודה בנגרות מטבחים, הרגשתי שחסר לי המגע עם העץ, להעמיק בחומר וטביעת יד אישית. הכל התחיל בשיחת טלפון עם נתן והרגשתי שלצפון אני רוצה להגיע. כמה חודשים אח"כ הגעתי לביה"ס עץ לדעת והרגשתי שמצאתי בית, בית שמדבר בשפה חדשה שאני רוצה להכיר, חיבור לעץ ושילוב כלי עבודה מכנים עם כלים ידניים, העמקה בכלים ובחומר מבניית כלי העבודה עד הרהיט הסופי.
כל שבוע מחדש חיכיתי וציפיתי להתניע את האוטו ולנסוע מירושלים לבית העמק ולהיכנס לנגריה. הקורס השנתי היה מעמיק ומעשיר אני מסתכל לאחור על התהליך של הלימודים והבנייה וחושב לעצמי על החוויות באותו זמן- העבודה עם המקצועה ועיצוב העץ, העבודה על כל מחבר, גילוף הידיות ובניית הזנביונים למגירה. התחברתי להעמקה בעבודה ידנית ,לא כל דבר בא לי בקלות אך השילוב של צוות המורים המדהים והתומך והסבלנות הוכיחו את עצמם כל פעם מחדש. כל התהליך בשנה של הלימודים לימד אותי מי ומה אני וכל פעם נפגשתי עם עצמי בצורה וחוויה אחרת.
אני גאה להיות בוגר עץ לדעת.
היום אני ממשיך לעבוד בנגרות ומנהל נגריה של פגועי נפש-"מפעל יציר כפיים" של מכון סאמיט וגם עושה עבודות פרטיות וממשיך ליצור ולעצב כפי שלמדתי בעץ לדעת .

ארז שדמי (קורס שנתי יום)

לבית הספר עץ לדעת הגעתי לאחר שחיפשתי מקום ללמוד בו נגרות רהיטים איכותית ברמה גבוהה, ומהר מאוד הבנתי שעשיתי החלטה נבונה. בית הספר מצויד במגוון מכונות נגרות, שולחנות עבודה וכלים ידניים המאפשרים עבודה נוחה ויעילה על הטכניקות הנלמדות בבית הספר. צוות המורים מקצועי אדיב וסבלני ונותן יחס אישי לכל תלמיד ותלמיד מהתרגיל הראשון ועד פרוייקט הגמר. האווירה בבית הספר הגלילי היא אווירה של עבודה, למידה והפריה הדדית, ממש כמו משפחה קטנה. המלצה חמה לכל מי שמחפש ללמוד ולהתמקצע בנגרות ברמה הכי טובה בארץ.

שני לוין (קורס שנתי יום)

הקורסים של נתן שילבו מקצוענות יוצאת דופן של נתן ושל המדריכים יחד עם אווירה נעימה, מזמינת פנים, סבלנית לכל שאלה ולכל בעיה. הקורסים היו עבורי חוויה יוצאת דופן, מעשירה וחד-פעמית.  תענוג גדול! אני ממליץ בחום לכל מי שמתעניין בנגרות מסורתית לבוא ולספוג מהידע העצום של נתן, ופשוט להינות.

רונן סידי (קורס בסיס)

בדיוק השתחררתי משירות צבאי ארוך, את החיידק לעץ קיבלתי כבר לפני. כל מה שהכרתי היה לוחות אורן של פרגולות, מקדחה וברגיי עץ. אני זוכר שהתלבטתי אם ללמוד בחו״ל, כי די התאכזבתי מההיצע שהיה כאן בארץ. רגע לפני שקיבלתי החלטה קיבלתי המלצה בבלוג לנגרות על איזה בחור שמלמד נגרות מסורתית בקיבוץ בית העמק, וחושב לפתוח קורס שנתי. החלטתי לתת צ'אנס ולא התאכזבתי. קבעתי עם נתן ביום שישי אחד, חזרתי מהמרכז והיו פקקים בכל כביש החוף, הודעתי שאני מאחר, נתן החזיר לי סע בזהירות, כבר אז הייתה לי תחושה טובה לגבי המקום. את האישור הסופי קיבלתי ברגע שנכנסתי דרך הדלת האדומה של הנגרייה. עברתי חוויה שאקח איתי כל החיים, הכרתי אנשים מדהימים, הייתי צריך לשכוח כל מה שידעתי על עץ.  למדנו להכיר מה זה עץ, איך מתכננים רהיט, למדנו להכין אפילו את כלי העבודה שלנו בעצמנו, ולא פחות חשוב התמקצענו בהפעלת מכונות שהן חלק בלתי נפרד מכל נגרייה, אמנותית ומיוחדת ככל שתהיה. התחברתי לתפיסת העולם, שאומרת קיימות, כל רהיט יש לו סיפור משלו והוא חד פעמי עם כל הפגמים שרק יד אנושית יכולה ליצור. את הכלים שלמדתי בקורס לקחתי איתי הלאה בתור כלי לחיים, בין אם זה לבנות רהיט בוטיק עם ירידה לפרט הקטן ביותר, ספה לדירה שלי, או עגלת בובה לאחיינית, תהיה לכם היכולת ליצור כל דבר שתוכלו להעלות בדמיונכם. אני גאה לומר שאני חלק מקהילת עץ לדעת. 

משה פחימה (קורס שנתי יום)

במשך שנים בניתי דברים מעץ – מדפים, מיטות וכו'. חיפשתי קורס ללמוד בניית ארונות לשדרג את הידע שלי. במקרה מצאתי את "עץ לדעת" ונפתח בפני עולם שלם של עבודה עם עץ מלא, משהו אחר לגמרי מ"בניית ארונות".  עבודה עם כלים ידניים ומכונות והכרת רזי האופי והיופי של סוגים שונים של עץ. עם ההוראה הסופר מקצועית והסבלות של נתן, ובזמנו גם של אורן, רכשתי ידע ומיומנויות. גם התפתחתי אישית בהתמודדות עם הסבלנות הנדרשת בתהליכי בנייה, כמו יישור עץ עם מקצוע ידני, ודייקנות שלא הכרתי בבניית מדפים. מצאתי אצל נתן שילוב מעולה של דרישות מאתגרות לאיכות ביחד עם סבלנות (וסלחנות) לרמה של כל אחד. למדתי את הקורס הבסיסי והמתקדם ומאז לומד במסגרת קרוס הבוגרים. למרות שהקמתי סדנא בבית, אני עדיין מגיע לבית הספר – להמשיך ללמוד ובשביל החברה של אנשים שאוהבים עץ ומעריכים את תהליך היצירה אתו.

הנק הבסי (מסלול הקורסים הקצרים)

לסדנה הגעתי וזאת לאחר שחיפשתי תקופה ארוכה מקום בו אוכל ללמוד נגרות על כל גווניה. החל מהרעיון בחירת העצים תהליך העיבוד והסיום. שלוש שנים מהנות ביליתי בסדנה ובסופו של דבר קבלתי ורכשתי את הידע לו ציפיתי. נכון להיום אני עוסק בנגרות בבית המלאכה שלי וחלק ניכר ממנה מבוסס על הידע שרכשתי בבית הספר.

דני ניר (מסלול הקורסים הקצרים)

בתחילת 2010, במהלך שיטוטי באינטרנט, נתקלתי בהמלצות על הנגריה של נתן. ההמלצות על קורס הנגרות היו כל כך משכנעות שמיד התקשרתי לנתן ושבועיים לאחר מכן כבר הייתי תלמיד מן המניין ב "קורס ראשון: בסיס לנגרות רהיטים". לא אכביר מילים על נתן, הנגריה והקורסים, רק אציין שכבר שנתיים אני מגיע בכל יום שני בערב ממרכז הארץ לנגריה שבגליל, ולאחרונה, אף על פי שעברתי לעבוד בשדרות, אני ממשיך לפקוד את הנגריה באותה תדירות.

אודי צרפתי (מסלול הקורסים הקצרים)