נתן ונטהוף – מנהל ומורה בעץ לדעת

בשנת 2009 הגעתי לישראל עם בת זוגי ושלושת ילדי לאחר 9 שנים בהולנד, בהם למדתי 4 שנים נגרות רהיטים ורסטורציה. בתום לימודי הקמתי נגריה קטנה. לצד העבודה השותפת והסדנאות בנגריה לימדתי בבית סיפרי,- HMC Amsterdam בתור מורה מחליף, ובמכללת De Schrijn שבה נתבקשתי לפתח ולערוך את מסלול הרסטוראציה/שימור ושיחזור רהיטים. בזמן הלימודים שלי נתקלתי בגישה שונה בהתייחסותה לעבוד בעץ. גישה שכבר כמעט ואינה קיימת, בשל ההתגברות בשימוש בפתרונות מכניים זריזים. העבודה עפ"י גישה זאת, היא עבודה צנועה ואישית. ניתן לראות בה את חתימתו של האמן היוצר. יש בה כבוד לעץ כחומר טבעי שמשתנה באופן תמידי.

לאחר יותר משלוש שנות הוראה בהולנד החלטנו לחזור לארץ ולהביא איתנו את הקורס ואיתו את האהבה לעץ. הברירה הטיבעית היתה קיבוץ בית העמק שבגליל המערבי, מקום מוצאינו. למרבה מזלנו והפתעתנו הנגריה הישנה עמדה ריקה. מבנה הנגריה הוא מבנה היסטורי שנבנה בשנים הראשונות של הקיבוץ בתור מחסן תבואה. הוא גדול, מרווח, ושוכן בסביבה ירוקה עם גישה נוחה. בשיפוץ והתאמת הנגריה לצרכינו ושאיפותינו עמד עיקרון אחד בסיסי, אופן השיפוץ יעשה באחריות סביבתית ע"י ניצול משאבים קיימים, כבוד להיסטוריה של המקום ושימוש בחומרים טבעיים ולא מזיקים. כמו כן כמעט כל תכולת הנגריה היא תוצאה של איסוף ציוד יחודי ואיכותי בהולנד והבאתו לארץ במכולה. משולחנות נגרים מסורתיים, מכונות נגרות ועד כלים ידניים מסורתיים וחדשים, חומרי גימור יחודיים ואפילו מאגר עץ שנאסף ונבחר במשך זמן.

חלומנו הוא ליצור מקום שבו נילמדת אחת מהמלאכות העתיקות ביותר בצורה שמכבדת את ההיסטוריה, את הקלאסיקה, את הטמון בעבר ובטבע בדרך אחראית, מיקצועית ומקיימת. ע"י שימוש בכלים ידניים וטכניקות מסורתיות כבסיס להכרות והתנסות בחומר עד לצמיחה ויצירה אישית ועבודה עם כלי עבודה מודרניים באוירה נקיה ונעימה. מקום בו ע"י הכרות בסיסית אך מקיפה עם החומר – העץ, כל אחד יוכל ליצור בחופש והנאה.