עץ לדעת בית ספר לאומנויות העץ

״עץ לדעת״ בית ספר לנגרות אמן אשר ממוקם בקיבוץ אשדות יעקוב איחוד, פעל בעבר בבית העמק שבגליל המערבי, נפתח בשנת 2009 ע״י נתן ונטהוף.

בית הספר מתמחה בנגרות מסורתית המבוססת על עבודה עם כלים ידניים על פי דרכו של הנגר אומן ג׳יימס קרנוב. התכנים בקורס הנגרות נגזרים מהתכנים הנלמדים בביה"ס לנגרות בקנדה, ארה״ב והולנד.

התלמידים לומדים ליצור את הרהיטים מתוך אהבה והערכה לעץ עם דגש על כיווני הסיבים ועל מחברי העץ השונים המוסיפים חוזק ואסטטיקה לרהיט. השימוש בסוגים רבים של עץ והעיצוב של הרהיט מתוך תכונותיו החזותיות של העץ הטבעי הם היסודות שעליהם מושתת תהליך הלמידה של הנגר אומן בבית הספר ״עץ לדעת״.

בית הספר מתמחה בעבודה עם כלים ידניים מתוך הבנה ששילוב נכון בין היד, העין והלב יוצר דברים שמכונה לעולם לא תצליח ליצור. עבודה עם כלים אלו נובעת מתוך אהבה וחיבור לתהליך היצירה עצמו. כאשר נגר אומן יודע לתפעל ולהשחיז את כליו, אזי כל תהליך הבניה מתעצם ומעמיק. החיבור הקרוב בין העץ לידיו של הנגר אמן מוליד רהיטים יוצאי דופן.

״עץ לדעת״ מבקש לעצב את דמותו של הנגר אומן שיוצא מכתליו כאדם שחש ביטחון ומקצועיות מלאה בכל כלי הנגרות, אדם שלא חושש להעמיק ולחקור את גבולותיו בתחום ושיש לו את ההבנה העמוקה בעולם העץ. אנו מאמינים שכל אלה מאפשרים לנגר אומן, בוגר בית הספר, לייצר רהיטים מיוחדים בצורתם, במרקמם ובתחושה שהם מעלים בליבם של המתבוננים והמשתמשים בהם. זוהי בעינינו אומנות העץ.

מטרתו של בית הספר היא החזרתה של תפיסה זאת לעולמינו העכשווי. לא מתוך צעידה לאחור אלא מתוך דגש על צורת עבודה מעמיקה, נכונה ואומנותית. אנו כאן על מנת להעביר ידע זה בתחום העץ כדי שיחד נוכל ליצור בארצנו רהיטים ברמה הגבוה ביותר.

בבית ספרינו מגוון רחב של פעילויות ומסלולי לימוד: מסלול שנתי, מסלולים קצרים, סדנאות אומן והרצאות מעניינות בנושאים שונים בתחום הנגרות.

מסלולי לימודי הנגרות וקורסי הנגרות השונים בבית הספר מתאימים למגוון רחב של אנשים, החל מהמעוניינים לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם הנגרות ועדיין אינם בטוחים כי זה המקום עבורם, כתחביב או כמקצוע וכלה בנגרים מקצועיים העובדים מספר שנים בתחום ומעונינים להעמיק ולהעשיר את הידע בשיטות עיבוד עץ. בין התלמידים בבית הספר גם נשים רבות אשר מצאו בנגרות מקור עניין והנאה והמוציאות תחת ידיהן עבודות עץ יפהפיות.

אנו מזמינים אתכם לחוש, להריח, לראות ולהפעיל את יתר החושים שלכם בחוויה שכולה עץ.

צוות עץ לדעת.